Egzotyczne instrumenty cieszą się ostatnio rosnącą popularnością. Wśród nich są marakasy. Czym jest ten instrument? Czy trudno nauczyć się na nim grać? Skąd wzięła się popularność na marakasy?
Marakasy – instrument z Ameryki Południowej
Warto zauważyć, że marakasy to instrument wywodzący się z Ameryki Południowej. Pierwotnie, wykorzystywano te instrumenty podczas obrządków religijnych i uroczystości. Z czasem bardziej doceniono ich wartość, przez co marakasów zaczęli używać muzycy.
W Europie instrument znany jest dopiero od lat 30. XX wieku. Wtedy to rozpoczęła się moda na muzykę i tańce latynoamerykańskie, a wraz z nimi przywędrowały na Stary Kontynent między innymi właśnie marakasy.
Należy również zauważyć, że pierwsze marakasy, jakich używano w Europie, znacząco różnił się od tych, jakie dzisiaj są w modzie. Przede wszystkim, do konstrukcji marakasów wykorzystuje się obecnie inne materiały.
Skorupa na drewnianym trzonku
Początkowo, marakasy zawsze były wykonane ze skorupy. Przeważnie, była to skorupa orzecha lub dyni. Umieszczano w nich nasiona a całość montowano na drewnianej tyczce. Potrząsanie takim instrumentem wydawało specyficzny, przyjemny dźwięk.
Z czasem jednak zaczęto zastępować skorupy innymi materiałami. Rzecz w tym, że dostęp do skorup jest utrudniony, a ich obróbka wymaga wiele pracy. Dlatego też, zamiast skorup dzisiaj wykorzystuje się często drewno. Oznacza to, że tak naprawdę cały instrument jest drewniany. Zdarza się również, że marakasy wykonywane są z plastiku. Mowa tutaj zarówno o zastąpieniu plastikiem skorup, jak i drewnianych tyczek. Niewątpliwie, jednak, plastikowe instrumenty wytwarzają zdecydowanie gorszej jakości dźwięk. Jednakże, są również o wiele tańsze. Jeśli chodzi o nasiona, również są one obecnie rzadko wykorzystywane. Najczęściej zastępuje się je śrutem.