Technik strojenia perkusji jest naprawdę bardzo wiele, dlatego też zbiegiem czasu każdy perkusista najprawdopodobniej wypracuje sobie własną metodę, która spełniać będzie jego wymagani. Warto jednak pamiętać o kilku kluczowych elementach bez których bardzo trudno będzie osiągnąć satysfakcjonujący efekt.
O czym należy pamiętać?
Strojenie perkusji najlepiej rozpocząć od dokładnego przeczyszczenia poszczególnych krawędzi korpusu bębnów. W zadaniu tym może pomóc porządna bawełniana szmatka. Dopiero na idealnie czyste bębny można nakładać naciąg i specjalne obręcze. Do podstawowych technik strojenia tomów można zaliczyć także uderzenia pałką albo palcem w membranę tuż przy samej śrubie. Membranę należy naciągnąć w taki sposób, aby dźwięki przy każdej ze śrub były identyczne. W pierwszej kolejności warto dostroić górną, a dopiero później dolną membranę.
Strojenie bębnów
Sposób strojenia bębnów w dużej mierze zależy od tego, jaki styl muzyczny preferuje dany perkusista. Zawodowcy praktycznie za każdym razem stroją perkusję pod wybrany kawałek muzyczny albo pod klimat i tonację danego utworu. Niestety podczas koncertu nie ma możliwości strojenia perkusji na żywo, dlatego też warto poszukać optymalne brzmienia, który pasować będzie do całego występu. Strojenie perkusji zależy nie tylko od stylu gry, ale również od pomieszczenia w którym perkusista będzie grać. Wybierając rozmiar poszczególnych tomów warto od razu zwrócić uwagę na to do jakich strojów będą one się najlepiej nadawać. Na jakość brzmienia duży wpływ ma szerokość i głębokość tomów.
Stroiki do perkusji dostępne pod adresem: https://drumcenter.pl/pl/menu/akcesoria/stroiki-do-perkusji-121.html